23 Ocak 2021, Cumartesi - Antalya 15°

0242 212 18 18

KIŞ AYLARINDA KALP KRİZİ RİSKİ ARTIYOR!

01-02-2020 11:13
feature-top

Kalp damar hastalıkları toplumda sık olarak görülen ve ciddi hayati riskler oluşturabilen önemli bir hastalık grubudur. Bu grupta aşağıda saydığımız hastalıklar yer almaktadır.

1.            Koroner arter hastalığı (kalbi besleyen damarlarda daralma/tıkanma)

2.            Hipertansiyon (yüksek kan basıncı)

3.            Kalp yetmezliği

4.            Kalp kapak hastalıkları

5.            Aritmi (ritim bozuklukları)

6.            Doğuştan kalp hastalıkları (kalp delikleri, anomaliler)

7.            Perifer arter hastalıkları (şah damarlarının, bacak damarlarının, böbrek damarlarının tıkanıkları)

8.            Tromboz ve emboli (Toplar damarlarda pıhtı oluşumu ve akciğerlere atması)

Kış aylarında soğuğa maruziyet sonucu kalbin iş yükü artmakta (kan basıncı ve nabız hızı artmakta), başta koroner arter dediğimiz kalp damarları olmak üzere bütün damarlarda spazm gelişmekte bunun sonucunda kalp krizi riski yaz aylarına göre %35 oranında artmaktadır. Yine benzer şekilde kış aylarında artan gribal ve solunum yolu enfeksiyonları kalp hastalıklarının kötüleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kalp hastalığı olanların veya kalp hastalığı olmasa bile şeker hastalığı (diabetes mellitus), hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, ailesel yatkınlığı olanların, sigara gibi risk faktörleri olanların kış aylarında daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kalp hastalarının ve yatkınlığı olanların mutlaka kardiyoloji muayene ve kontrolünden geçmesi, tetkiklerinin yapılması, ilaçlarının düzenlenmesi, gerekli aşıların (grip ve zature aşısı) yapılması önem arz etmektedir. Soğuğa direk maruz kalmaktan kaçınılmalı, soğukta ve kirli havada zorlayıcı egzersiz yapılmamalı, gribal enfeksiyon geçirenlerden uzak durulmalıdır.

Kış aylarında kan basıncı yakın takip edilmeli sıvı kaybının fazla olduğu yaz aylarına kıyasla kış aylarında kan basıncının yükselebileceği akılda tutulmalıdır. Benzer şekilde kalp yetmezliği ve kalp kapak hastalarının mutlaka yakın takip edilmesi, nefes darlığı ve ödem gibi şikayetlerde artmanın ciddiye alınması gereklidir.

Sonuç olarak tabiri caizse kış ayı geldiğinde nasıl araçlarımızın kış bakımını yaptırıp, soğuk havalara hazırlıyorsak, hayati bir organ olan kalbimizi de korumalı; 40 yaş üstünde şikayetimiz olmasa bile en az bir kez kardiyoloji muayene ve tetkiklerini yaptırmalı, bilinen kalp ve ilişkili hastalıklarımız var ise kardiyoloji hekimi kontrollerimizi aksatmamalıyız. 

 

 

 

 

Haber

Myomlar

2020-09-16 11:11:14
Ayrıntılar
Haber

Baş Ağrısı

2020-07-06 11:14:50
Ayrıntılar