Katarakt nedir, nasıl tedavi edilir…

12-02-2021 13:48
feature-top

Katarakt, görmeyi etkileyen genellikle yaşa bağlı bir hastalıktır. Halk arasında ‘’göze perde inmesi’’ olarak adlandırılır. Katarakt, gözün görmesini sağlayan göz merceğinin (lensinin) saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşuyor.

Özel Termessos Hastanesi Göz Hatalıkları Bölümü Op.Dr. Sebahattin Taşkıran Kataraktın ilaçla değil, sadece cerrahi yöntem ile tedavi edildiğini belirterek, katarakt tanısı konulduktan sonra ameliyat ne kadar erken yapılırsa o kadar başarılı olduğunu ifade etti. Katarakt cerrahisinde tercih edilen en son ve en iyi yöntemin FAKO (Fakoemülsifikasyon) yöntemi olduğunu açıklayan Op.Dr. Sebahattin Taşkıran,” Diğer ameliyatların aksine dikişsiz ameliyat yöntemidir. Ameliyat sırasında kataraktlı olan gözmerceği özel bir cihaz yardımıyla temizlenir ve hastaya özel ömürlük göz içi merceği yerleştirilir. Aynıgün taburcu edilir ve hasta net bir şekilde görmeye başlar” diye konuştu.

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen ve halk arasında “göze perde inmesi” olarak adlandırılan kataraktın göz sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyen bir rahatsızlık olduğunu belirten Op.Dr. Sebahattin Taşkıran “Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin (lensin) saydamlığını kaybederek matlaşmasına bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Göz merceğinin matlaşması, kişinin buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görmesine yol açar. Katarakt, %90 oranda yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Daha az görülmekle birlikte travmalar, bazı sistemik hastalıklar, göz enfeksiyonları ve kortizon gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da katarakt oluşabilmektedir dedi.

Katarakt tedavisi cerrahi olduğunu ifade eden Op.Dr.Taşkıran  şöyle devam etti. “Günümüzde en modern teknik halk arasında laser diye bilinen Fakoemülsifikasyon ile topikal anestezi (damla ile uyuşturma) altında yapılan dikişsiz katarakt cerrahisidir. Çok gecikmiş ileri vakalarda bu yöntem uygulanamayabilir ve dikişli eski yöntem uygulanmak durumunda kalınabilir. Hangi cerrahi teknikle yapılırsa yapılsın şeffaflığını yitiren lens tabakası alınarak yerine suni bir göz içi merceği yerleştirilerek ameliyat yapılır. Bu mercekler katlanılabilen merceklerdir ve küçük bir kesiden yerleştirilebilir. Katarakt cerrahisi sonrası görme hızla artar ve 30-40 gün sonra gözlük gerekliliği açısından bir muayene yapılır. Katarakt göze ait doğal lensin yapısının bozularak saydamlığını kaybedip bulanık bir hal almasıdır. Katarakta bağlı görmede hafif bir bulanıklık varsa ameliyat hemen gerekmeyebilir. Katarakt cerrahisi eğer altta yatan başka bir hastalık yoksa çoğu zaman sorunsuz sonuçlanan yüz güldürücü bir ameliyattır”

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirti ve şikayetlere sahipseniz, katarakt şüphesiyle hemen göz doktorunuza başvurunuz:

Görmede yavaş yavaş azalma

Şekilsiz ve bulanık görme

Çift görme

Renklerde soluklaşma veya sararma

Gece görüşünde bozulma

Gözlük numarasının sık sık değişmesi

Derinlik hissinin kaybı

Göz yorgunluğu ve baş ağrısı

Işığa hassasiyet (göz kamaşması)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber

Testisler

2021-03-04 10:00:59
Ayrıntılar
Haber

Myomlar

2020-09-16 11:11:14
Ayrıntılar
Haber

Baş Ağrısı

2020-07-06 11:14:50
Ayrıntılar