23 Ocak 2021, Cumartesi - Antalya 15°

0242 212 18 18

Gebeliğe Hazırlık ve Planlama

13-02-2020 14:17
feature-top

Hayatımız da alabileceğimiz en önemli kararlardan biri belki de en önemlisi bebek sahibi olmaya karar vermektir.Gebe kalma şansınız hem sizin hem de eşinizin genel sağlık durumu ve yaşam biçiminize,alışkanlıklarınıza bağlıdır.

Sağlıklı ve güzel bir hamilelik geçirmek için iyi bir planlama yapmak gereklidir.Hamilelik öncesi alınması gereken önlem ler vardır;Sigara kullanımı gebe kalma şansını azaltır. Mevcut gebelikte kullanmaya devam edilmesi durumunda düşük ve kanama riski artar.Sigara hemen bırakılmalıdır. Alkol kullanımı doğurganlığı azaltır, gebelikte kullanılması ise bebekte doğuştan oluşan bir takım problemler yaratabilir, derhal bırakılmalıdır.

Dengeli ve doğru beslenme çok önemlidir.Folik asit içeren meyve ve sebzeler(lahana,karnabahar,brokoli,marul,prasa,ıspanakvb) bol bol tüketilmeli, çavdar veya yulaf ekmeği  tercih edilmeli,baklagiller,taze balık, tarhana çorbası, fasulye,mercimek,barbunya düzenli olarak tüketilmelidir. Stres ve psikolojik baskı veren ortamlardan uzaklaşılmalı,hamilelik öncesi huzurlu mutlu geçirebileceği ortam oluşturulmalıdır.Kişi kendi bedenini tanımalı;nefes ve meditasyon çalışmaları yapmalıdır.Hamilelikle birlikte doktor kontrolünde nefes, meditasyon,hamile yogası yapması;anne ve bebek arasında güvenli  bir ilşiki sağlar.

Hamile kalmak için beklenmemeli, gebelik planlanmaya başlandığı zaman Kadın Hastalıkları ve Doğum  uzmanına muayene olunmalıdır..Hamilelik öncesi doktorunuz bazı tahliller yapacaktır.Bu tahlillerin ve kontrolün nedeni:hamilelikte ,doğumda ya da doğum sonrası oluşabilecek anormal durumların ortaya çıkma risklerini belirlemek  ve tedavisini planlamaktır.Daha önce düşük yapmış olmak,dış gebelik geçirmek,ölü doğum ya daerken doğum gibi öyküler bu planlamada belirtilir.

Gebelik süreci keyifli ve heyecan vericidir, bu süreçte yanınızdayız.

 Op.Dr.Şerife Şeniz Yurtseven


Haber

Myomlar

2020-09-16 11:11:14
Ayrıntılar
Haber

Baş Ağrısı

2020-07-06 11:14:50
Ayrıntılar