23 Ocak 2021, Cumartesi - Antalya 15°

0242 212 18 18

Endoskopik Muayene

07-07-2020 13:13
feature-top

Endoskopi; temel olarak dışarıdan görülemeyen organların içinin, optik araçlar ve bilgisayar yardımı ile görünür hale getirmektir. Genel cerrahinin alanına; yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ve kalın bağırsak endoskopisi girer. 


Ösefagoskopi, yemek borusu; gastroskopi, mide; doudenoskopi, on iki parmak bağırsağı; kolonoskopi, kalın bağırsağın görüntülenmesidir. Yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı tek seferde birlikte yapılmakta, kolonoskopi ise ayrı bir cihazla anal yolla yapılmaktadır.


Üst endoskopide sadece gece açlığı yeterli iken, kolonoskopi için en az 1 gün öncesinden bağırsak temizliği gerekmektedir. İşlemler sırasında hastalar genellikle yüzeyel bir şekilde uyutularak yapılmaktadır. Kolonoskopi sırasında, hastalar bazen ağrı duymakta olduklarından ilave olarak ağrı kesici ilaçlar da verilmektedir. Üst endoskopide, kesinlikle ağrı olmamakla birlikte hastanın endişesinin giderilmesi ve cihaz yutulurken ortaya çıkan öğürmenin baskılanması için gerekli olmaktadır.


Üst endoskopi ile, yemek borusunun iltihabi durumları, darlıkları, tümörleri, kitleleri, mide ve on iki parmak bağırsağındaki gastrit, tümör, ülser, reflü gibi hastalıklar tespit edilmektedir. Kolonoskopi ile, tümörler, divertikülleri kolitleri spastik kolon, hemoroidler, kanayan yaralar, polipler teşhis edilmektedir.


Yukarıdaki hastalıklardan şüphelenildiğinde işlem yapılmaktadır. Bunun yanında 40 yaşında iken hiçbir şikayeti olmasa dahi gastroskopi ve her 2 yılda bir tekrarlanması mide kanserlerinin erken dönemde yakalanması için önemlidir. Yine hiçbir şikayeti olmasa dahi 45 yaşında kolonoskopi yapılması ve riskli gruplarda 5 yılda bir, düşük riskli gruplarda 10 yılda bir tekrarlanması kolon kanserinin erken dönemde teşhisi için gereklidir.

Haber

Myomlar

2020-09-16 11:11:14
Ayrıntılar
Haber

Baş Ağrısı

2020-07-06 11:14:50
Ayrıntılar