Çürük diş kalp enfeksiyonuna yol açıyor…

17-02-2021 17:01
feature-top

Ağız ve diş sağlığı vücudun giriş kapısı olması nedeniyle tüm sağlığımızı ilgilendiren bir konumda. Dişlerin ve diş etlerinin sağlığı düzenli beslenme, bakım ve hekim ziyaretleriyle mümkün.  

Romatizmal hastalık sebebi

Özel Termessos Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde Diş Hekimi Tümay Sandıkçı Ağız içinde dişlerde oluşan çürüklerin en önemli nedeninin sağlıksız beslenme ve yetersiz fırçalama olduğunu söyledi. Çürüklerin sebebi olan bakterilerin kalp enfeksiyonuna neden olduğunun altını çizen Diş Hekimi Tümay Sandıkçı, “ Bir çok romatizmal hastalıklarında sebebi de aynı bakterilerdir. Bu nedenle ağzımızda bulunan çürük bir diş sürekli enfeksiyon kaynağı halindedir. Bunun tedavisi geciktirildiğinde hem diğer hastalıklara hem de kötü bir ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Ayrıca bakımsız bir ağızda oluşan diş taşları zamanla dişetlerinin enfekte olmasına ve kanamasına yol açar” diye konuştu.  

Çene kemiğinde yıkıma yol açar

Diş taşlarının düzenli olarak temizlenmemesi halinde diş eti enfeksiyonunun ilerleyip, çene kemiğinde yıkıma dahi yol açabiliceğini söyleyen Diş Hekimi Tümay Sandıkçı, “ Bu yüzden dişler destek dokusunu kaybederek sallanmaya başlar. Diş kaybı ile sonuçlanan dişeti hastalıklarının tedavisi günümüzde mevcuttur. Tüm dünyada olduğu gibi bizlerde artık koruyucu ve önleyici tedavilerin ön plana çıkarılmasından yanayız. Biz diş hekimleri 6 ayda bir yapılan düzenli muayenelerde mevcut sorunları gidermekle birlikte oluşabilecek sorunları tespit edip, önleyici tedaviler uygulamaktayız” dedi.

Diş Check-Up’ları 6 ayda bir yapılmalı

Diş Hekimi Sandıkçı şöyle konuştu; “Tüm bu anlatılanları özetlemek gerekirse ağız ve diş sağlığı sistemik hastalıkların önlenmesinde veya tespit edilmesinde büyük rol oynar. Bu nedenlerle diş hekimi Check-Up’larının mutlaka 6 ayda bir rutin yapılması gerekmektedir. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile birlikte dişlerimizi günde 2 kez bilinçli bir şekilde fırçalamalıyız. Diş ipi kullanımı maalesef ülkemizde istenilen ölçüde yaygın değil. Oysa tam bir ağız hijyeni için diş ipi kullanımı olmazsa olmazımızdır. Diş hekimleri fırçalanan ve diş ipi kullanımıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceğimiz uzmanlardır”   

Haber

Testisler

2021-03-04 10:00:59
Ayrıntılar
Haber

Myomlar

2020-09-16 11:11:14
Ayrıntılar
Haber

Baş Ağrısı

2020-07-06 11:14:50
Ayrıntılar