23 Ocak 2021, Cumartesi - Antalya 15°

0242 212 18 18

Bebek İstemi ve Gebelik Takibi

05-03-2020 15:36
feature-top

BEBEK İSTEMİ VE GEBELİK TAKİBİ 

            Bebek sahibi olamama ; son zamanların en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Buna neden olarak hem baba adayına hem de anne adayına ait faktörler ile çeşitli olumsuz çevresel etkenler sebebiyet vermektedir.
            Bebek Sahibi Olamama ( İNFERTİLİTE ) son 1 yıl içerisinde çiftlerin düzenli ilişkiye rağmen olumlu bir sonuç alamaması olarak tanımlanmaktadır. Bu oran toplumda yaklaşık olarak  % 15-20 arasında bulunmaktadır.  Çiftlerde  herhangi bir sorun aramamakla birlikte çözüm odaklı olarak hastalarımızın yaklaşık yarısı anne adayına bağlı, yarısı ise baba adayına bağlı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle gebelik öncesi çiftlerin tam olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Tedavi süreci genel olarak anne adayı üzerinden şekillenmekle birlikte baba adayını da mutlaka değerlendirmek uygun olur.

            Anne adayında mutlaka jinekolojik muayene yanı sıra hormon analizi ile gerektiğinde tüplerin değerlendirilmesi açısından HSG ( Histerosalpingografi – İlaçlı Rahim Filmi ) çekilmesi uygundur.  Baba adayında da mutlaka Spermiyogram ( Semen Analizi ) yapılması uygundur. Tüm bunların sonuçları ile yapılacak olan tedavi şekli ( IUI – Aşılama /  IVF – Tüp Bebek ) belirlenir. Gerekli durumlarda tedavi öncesinde endoskopik yaklaşımlarla tanı ve tedavi amaçlı  Histeroskopi – Laparoskopi  yapılabilir.

            Gebelik takibinin amacı, gebelik boyunca annenin sağlığını korumak ve bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesini sağlamaktır. Özellikle ilk 3 ay ve son 3 ay anne adayının yakın takip edilmesi, sık sık kontrol edilmesi uygundur. 11-13 haftalar arasında ultrasonografi ile bebeğin ense kalınlığı ölçülerek 2 li tarama testi yapılması uygundur. Ardından gerekirse 3 lü veya 4 lü tarama testi yapılabilir. 20-22. Haftalar arasında mutlaka Detaylı Organ Tarama USG yapılması gerekmektedir.

            Bunun dışında üreme çağında her kadının mutlaka yılda 1 kez Smear ( Rahim Ağzı Kanser Tarama Testi )  yapılması gerekmektedir. Beraberinde 35 yaş ve üstü hastalarımızın Meme USG – Mamografi kontrollerini yaptırmaları uygun görülmektedir. 

Haber

Myomlar

2020-09-16 11:11:14
Ayrıntılar
Haber

Baş Ağrısı

2020-07-06 11:14:50
Ayrıntılar