Bacaklarda ağrı ve şişme varsa dikkat!

14-01-2021 14:01
feature-top

Varis hastada ne gibi şikayetlere yol açar?

Rad. Dr. Altan Kesici; Hastaların önemli bir kısmında görüntü bozukluğu başvuru nedenidir. Ayrıca kötü görünüm nedeniyle psikolojik sorunlarda ortaya çıkabilir. Eğer varisler 4 mm üzerindeyse şu yakınlar olabilir. Uzun süre ayakta kalma sonrası bacaklarda ağrı, şişme, hassasiyet, ağırlık hissi, bacakta sürekli sızlama hissi, damarların üstünde yanma hissi ve hissiz bacaklar. Hastalar dinlenme sonrasında bile ayaklarda ağrı olduğunu ve dinlenselerde kolay kolay geçmediğini fark ederler. Bu yakınmalar günün sonuna doğru çok belirgin hale gelir ve hastlar ayakkabılarının dar geldiğini söylerler. Kadın hastalarda adet dönemlerinde yakınmalar belirgin olarak artar”

Varisin kaç türü vardır?

Rad. Dr. Altan Kesici; “Varislerin kabaca üç türü vardır. 1. Çapı 0.1-1 mm arasında olan genişlemelere kılcal varis bir başka değişle telenjiektaziler denir. Hemen ciltte yer alırlar ve sıklıkla renkleri kırmızıdır. Kılcal varisler genelde görüntü bozukluğu dışında bir yakınmaya yol açmazlar. 2. Çapı 1-3 mm arasında olan ipliksi varislere retiküler venler denir. Bu toplardamar genişlemeleri daha ciddi görüntü bozukluğu yaparlar ve ağrıya yol açabilirler. Renkleri daha çok maviye yakındır ve ciltte dışarı çıkmazlar. 3. Çapı 4 mm’nin üzerinde olan genişlemeler gerçek varislerdir. Bu varisler cilt altında yerleşmiş olmalarına karşın büyüktürler ve elle dışarıdan hissedilebilirler”

Varisler ayakbileğinde şişmeye yol açabilir mi?

Rad. Dr. Altan Kesici; “Evet. Geç dönem varis hastalarında özellile ayak bileği iç tarafında şişme ve siyaha yakın renk değişikliği başlar. Bu alan kaşıntılıdır ve ayakkabı vurması gibi küçük kazalar sonucu yaralar açılabilir. Bu yaralar tipik olarak geniş, ancak derin olmayan yaralardır. Dipleri canlı kırmızıdır. Tedavisi çok güçtür. Açılan bu yaraların kapanması için uzun süren pansumanlar gereklidir ve tedavi hayat boyunca sürer. Tedavi edilmeyen varislerde gelişebilecek diğer bir olumsuzluk enfeksiyondur ve flebit olarak adlandırılır. Varis kanın göllendiği bir alandır ve kan mikroplar için iyi bir beslenme ve çoğalma ortamıdır. Enfeksiyon gelişirse bu alanda kızarıklık, bölgesel ısı artışı, hassasiyet ve şişlik oluşur. Hastada ciddi kırıklık ve ateş ortaya çıkabilir. İltihaplanan damar bir sicim gibi hissedilir. Tedavi öncelikle antibiyotikler ile enfeksiyon kontrolüdür”

Tanı nasıl konur?

Rad. Dr. Altan Kesici; “Varis hastalarında tanıda yardımcı olabilecek bir kan testi yoktur. Radyolojik yöntemler arasında günümüzde en sık kullanılan yöntem doppler ultrasondur. Bu yöntemle gözle görülemeyen derin toplardamarlar incelenebiliyor. Kapak yetersizliği tanısı konulabiliyor. Varis tedavisi öncesi altta yatan tüm sorunları anlayabilmek için doppler ultrason gittikçe daha sık kullanılıyor. Bu yöntem tamamen ağrısızdır, iğne kullanılmıyor. Ayrıca işlem sırasında herhangi bir ilaç verilmediğinden alerjik yan etkiler söz konusu değildir. Pahalı bir inceleme değildir”

 Doppler incelemesinde hastaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Rad. Dr. Altan Kesici; “Doppler incelemesi bu konuda eğitim almış radyoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Hatta varis konusunda ayrıntılı doppler incelemesi ve tedavisi yapabilen radyoloji uzmanları daha başarılı sonuçlar vermektedir. İşlem sırasında öncelikle yüzeysel toplardamar sistemi incelenmelidir. Tam kasık bölgesinde bir kapak (bileşke) derin toplardamar (femoral ven) ile yüzeysel toplardamarları (manga veni) bağlar ve bu kapak kaçak yönünden muhakkak incelenmelidir. Bu kapak sıklıkla hasarlanabilir ve işte burada kaçak varsa tedavinin planlanmasında büyük önem taşır. Bu kapaktaki sorun giderilmeden yalnızca gözle görülen varisler çıkartılırsa hastanın yakınmaları tam düzelmez ve varislerin tekrarlama olasılığı yüksektir. Benzer şekilde diz arkasına yerleşmiş bir toplardamar (parva veni) içinde de kapak yetersizliği olabilir. Buradaki sorununda düzeltilmemesi ileride varislerin tekrarlamasına yol açabilir.  Yüzeysel toplardamarların incelenmesi sonrası derin toplardamarların incelenmesine geçilmelidir. Derin toplardamarlar tıkalı bulunursa hastaya genelde varis operasyonları önerilmez. Çünki burada genişlemiş yüzelsel toplardamarlar derin toplardamarların görevini üstlenmiştir ve çıkartılmaları tıbbi bir hatadır. Son olarak derin ve yüzeysel sistemler arasındaki bağlantılar (perforan venler) incelenmelidir. Diz altında belirli noktalarda yerleşmiş bu toplardamarların içerisindeki kapaklarda yetersizlik sıktır. Tedavi sırasında bu kaçak yapan damarların bağlanması önemlidir ve iyi bir doppler incelemesi ile gösterilmesi büyük önem taşır”

Haber

Testisler

2021-03-04 10:00:59
Ayrıntılar
Haber

Myomlar

2020-09-16 11:11:14
Ayrıntılar
Haber

Baş Ağrısı

2020-07-06 11:14:50
Ayrıntılar